O ile wzrosną ceny mieszkań do końca 2023 roku? Nie przegap dobrego momentu na kupno mieszkania!

Po półtorarocznej stagnacji na rynku mieszkaniowym od początku tego roku widać pewne ożywienie. PKO BP przeanalizowało sytuację na rynku nieruchomosci i opublikowało swoje prognozy dotyczące rynku mieszkaniowego do końca tego roku. O ile wzrosną ceny mieszkań? Czy nadal opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem? Co czeka nas na rynku pierwotnym? Przeczytaj nasze podsumowanie najważniejszych wniosków.

Poprzedni rok kalendarzowy to czas zastopowania sprzedaży mieszkań

Wygląda na to, że za nami jest czas, w którym sprzedaż mieszkań spadła drastycznie. Pisaliśmy o tym więcej tutaj. Przypomnimy, że sprzedaż mieszkań spadła o 80% i przez wiele miesięcy rynek sprzedaży mieszkań praktycznie zastopował. W tym czasie jednak rynek najmu był rozgrzany do czerwoności w związku z falą uchodźców z Ukrainy.

Wiele osób wieściło w związku z tym drastyczne spadki cen nominalnych. Jednak tak się nie stało. Biorąc jednak pod uwagę inflację, to wartość mieszkań spadła, choć ciągle sprzedawane są za tą samą cenę.

Początek roku – oczekiwane ożywienie na rynku sprzedaży mieszkań

Od stycznia widać mocne ożywienie na rynku mieszkaniowym i wiele danych makroekonomicznych sprzyja tendencji wzrostowej. W lutym złagodzono wymagania dla osób starających się o kredyt. Rząd opublikował również projekt programu, który ma wspierać osoby kupujące pierwsze mieszkanie. WIęcej o programie Kredyt 2% tutaj.

Prognozy PKO BP odnośnie wzrostu cen mieszkań

Analitycy PKO BP szacują, że ceny transakcyjne zaczną wzrastać o 5-10% od II kw. 2023 do I kw. 2024. Wpłw na ożywienie na rynku sprzedaż mieszkań w I poł. 2023 r. miała perspektywa rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych oraz wzrostu cen mieszkań w efekcie silnego ograniczenia nowej podaży. O kurczącej się ofercie mieszkań na rynku pierwotnym pisaliśmy tutaj. To ona właśnie sprawi, że w najbliższym czasie popyt na mieszkania z rynku pierwotnego przewyższy podać. W 2022 ilość nowych inwestycji znacząco spadła, więc na rynku będzie dostępnych w najbliższych latach niewiele nowych inwestycji.

Dlatego też PKO BP prognozuje, że ożywienie będzie widoczne również na rynku pierwotnym.

Wzrost cen mieszkań w 2023 roku – co ma największy wpływ?

Podsumowując rożne zjawiska, które mają wpływ na tendencje wzrostowe na rynku nieruchomości w 2023:

  • Koniec podwyżek i wyczekiwane stopniowe obniżanie stóp procentowych
  • Preferencyjne kredyty na pierwsze mieszkania
  • Kurcząca się oferta na rynku pierwotnym
  • Ceny mieszkań stały się bardziej dostępne po zahamowaniu cen nominalnych
  • Wiele osób wstrzymywało się z kupnem mieszkania przez ostatnie 2 lata
  • Długofalowy brak wystarczającej liczby mieszkań w Polsce

O ile wzrosły ceny mieszkań w pierwszej połowie 2013?

NBP podaje, że w I kw. 2023 r. na rynku pierwotnym wzrost cen transakcyjnych mieszkań r/r w Warszawie i mniejszych stolicach województw ustabilizował się na poziomie IV kw. 2022 r. (ok. 4-5 proc. r/r), natomiast w 6 największych miastach ceny zaczęły ponownie rosnąć (7,9 proc. r/r vs 1,4 proc. r/r w IV kw. 2022 r.). W odniesieniu do IV kw. 2022 r. ceny transakcyjne w analizowanych miastach w I kw. 2023 r. wyraźnie wzrosły.

Wyhamowanie spadku liczby transakcji r/r (dane CBN) w I kw. 2023 r. sugeruje poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym. Po 4 kwartałach dwucyfrowych spadków (najgłębszy w III kw. 2022 r.) w I kw. 2023 r. liczba transakcji zmalała o 7 proc. r/r, a wobec I kw. 2022 r. była o 32 proc. wyższa. Wzrosty widać głównie na rynku pierwotnym w największych miastach. Na rynku wtórnym zmiany są niewielkie.

Rynek najmu nieruchomości – rośnie, ale nie tak dynamicznie

NBP podaje, że na rynku wynajmu wzrost stawek r/r w I kw. 2023 r. zwolnił do jednocyfrowego, w porównaniu do poprzedniego kwartału stawki nie zmieniły się lub lekko spadły.

Rynek najmu był mocno podkręcany przez uchodźców z Ukrainy, z których część prawdopodobnie będzie wracała do Ukrainy. Z rynku mogą odpłynąć również osoby, które w ostatnich latach wstrzymywały się z zakupem mieszkania w związku z bardzo wysokimi i trudnodostępknymi kredytami hipotecznymi.

Możemy więc liczyć tutaj na wyhamowanie. Jednak długoterminowe zmiany społeczne – mobilność osób, szukających pracy, napływ nowych pracowników z zagranicy sprawia, że raczej rynek najmu nie przestanie być opłacalny. Szczególnie w takich miastach jak Kraków. Sytuacja po prostu się ustabilizuje.

Prognozy cen mieszkań na 2023 – podsumowanie

Sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań powoli się rozkręca. Jest to więc dobry moment na zakup mieszkania, jeśli o nim myśleliśmy, bo ceny – jeśli już nie poszły w górę – to na pewno pójdą w górę w najbliższych miesiącach.

Na razie wzrosty są widoczne, ale sytuacja nie jest tak dynamiczna, jak w okresie pandemii i zaraz po, więc na rozbujanie rynku nieruchomości trzeba będzie jednak poczekać.

Z zakupem mieszkania powinny się natomiast pospieszyć osoby, które wybierają mieszkanie z rynku pierwotnego. Tu bowiem oferta będzie się kurczyć, a ceny w związku z tym prawdopodobnie będą rosnąć najszybciej.