Pierwsze wrażenie jest najważniejsze – jak przygotować mieszkanie i dom na sprzedaż? (Akademia Home Stagingu 2)

Prezentacja Twojej nieruchomości zaczyna się jeszcze przed wejściem do Twojej nieruchomości! Zadbaj o okolicę wejścia, żeby sprzedać skutecznie mieszkanie!

W procesie sprzedaży mieszkania lub domu (i nie tylko) pierwsze wrażenie jest tym, co bezpośrednio wpływa na powodzenie transakcji. W przypadku sprzedaży nieruchomości składa się na nie m.in. wejście, okolica, czy otoczenie nieruchomości, które wprowadza w kupującego w odpowiedni klimat. Nie na wszystkie rzeczy mamy wpływ, ale warto wykorzystać potencjał tych, które możemy zmienić.

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył głównie posiadaczy domu, ale właściciele mieszkań na sprzedaż również znajdą w nim wiele zaleceń i inspiracji, które ułatwia sprzedaż mieszkania i zwiększą jego atrakcyjność, co może w znaczącym stopniu wpłynąć na cenę transakcyjną.

Ten wpis jest wprowadzeniem do cyklu artykułów, które nazwaliśmy Akademią Home Stagingu, która ma na celu przybliżyć proces przygotowania nieruchomosci na sprzedaż wszystkim osobom, które planują sprzedaż własnego domu lub mieszkania oraz tym, które planują wejść w świat inwestowania w nieruchomości. Przyda się również osobom, które są doświadczonymi inwestorami na rynku nieruchomości, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę w temacie home-stagingu.

W pierwszej części pisaliśmy szerzej o różnych sposobach przygotowywania nieruchomości pod sprzedaż – o remontach, ogólnie o homestagingu oraz o wizualizacjach. Znajdują się tam informacje o budżecie, który musimy założyć na każde z tych narzędzi oraz sytuacjach, w których maja szansę się sprawdzić.

Dobre wejście – spraw, żeby potencjalny kupujący nieruchomość chciał wejść akurat do Ciebie

Wejście do domu i jego rola w szybkiej sprzedaży mieszkania- Homestaging: drzwi, kolor
éSamuel McGarrigle via Unsplash

Jak sprawić, żeby to właśnie nasza nieruchomość budziła największą ciekawość w okolicy? Wyróżnij się!

To niby proste, ale często o tym zapominamy. Jak wygląda wejście do naszego mieszkania lub domu? A jak wyglądają mieszkania lub domu w Twojej okolicy? Co możesz zrobić, żeby Twoja nieruchomość wyglądała lepiej od innych? Więcej kwiatów? Zmiana koloru drzwi? Ozdoby związane ze zbliżającymi się świętami lub porą roku? Przyjrzymy się bliżej temu, co można zrobić zarówno, żeby to Twoje mieszkanie było tym, które zaciekawia najwiecej klientów.

Drzwi wejściowe to wizytówka domu – zadbaj o nie, żeby wyróżnić swoją nieruchomość na sprzedaż

Drzwi wejściowych używamy tak często, że często o nich po prostu zapominamy. Stają się dla nas czymś zupełnie naturalnym. Nawet jeśli skrzypia lub opornie działają, to się do tego po prostu przyzwyczajamy. Dlatego warto przyjrzeć się naszym drzwiom świeżym okiem. Najlepiej wykorzystać do tego znajomych czy rodzinę, którzy nie są stałymi bywalcami. I zwyczajnie poprosić ich o zwrócenie uwagi na nasze drzwi, okolice i ogródek, gdy następnym razem będą nas odwiedzać. Listonosz i kurier to też osoby, które mogą dać nam wartościowe wskazówki. Oni mogą zwrócić uwagę na rzeczy, które wyróżniają nasze mieszkanie w okolicy. Może zawsze potykają się o wystającą płytę chodnikową, albo atakuje ich nasz pies lub pies sąsiadów. To mogę być rzeczy, które dla nas nie mają znaczenia lub nas nie dotyczą, ale mogą wpłynąć na odbiór naszych potencjalnych klientów.

Co warto zmienić, żeby nasze drzwi wejściowe robiły lepsze wrażnienie i pozwoliły nam na szybszą sprzedaż domu lub mieszkania?

Oczywiście wymiana drzwi to bardzo duży wydatek, który nie zawsze jest konieczny. Warto rozważyć kilka rzeczy, które mogą być istotne, a nie wymagają dużych nakładów finansowych.

 • W przypadku domu ten sam kolor drzwi wejściowych i garażowych – wiele różnych kolorów będzie sprawiał wyraźnie chaosu. A w urządzeniu przestrzeni warto dbać o harmonię. Nasz umysł zawsze szuka harmonii i porządku, więc estetyczne uporządkowanie sprawia nam przyjemność.
 • w przypadku mieszkania kolor drzwi warto dopasować do otoczenia. Jeśli klatka jest nowa i wszystkie drzwi są identyczne to oczywiście nie warto zmieniać ich koloru. Jeśli jednak są porysowane, zniszczone warto pomysleć o ich odświeżeniu. A jeśli już je robimy to dostosujemy tak, by pasował do otoczenia, ale jednak wyglądał lepiej od drzwi sąsiadów.
 • Klamki, dzwonki i kołatki – to elementy, które często ulegają zniszczeniu. Warto je wymienić na czas sprzedaży nieruchomości. To nie jest duży wydatek, a nadaje charakteru. Odrapana, źle działająca, a co gorsze odpadająca, czy żle dokręcona klamka od razu wzbudzają złe skojarzenia.
 • Zawiasy  – na pewno koniecznie trzeba je naoliwić, żeby nie skrzypiały. Jeśli nie działają, abo opadły warto je naprawić lub wymienić
 • Zamki i szyldy – zwróć uwagę czy nie trzeba ich doczyścić, a jeśli są wypaczone, to wymienić

Pamiętaj, żeby wszystkie elementy miały ten sam kolor – czarna klamka, złoty szyld i srebrne zawiasy sprawia wrażenie chaosu. Wszystkie powinny mieć jednolity kolor i styl.

Wejście to nie tylko drzwi – zadbaj o przestrzeń wokół, żeby przyspieszyć proces sprzedaży mieszkania

Jeśli nie masz pięknego ogrodu pełnego kwiatów, to warto chociaż przy drzwiach zrobić mini ogród w donicach. Idealnie nadadzą się do tego kwiaty jednoroczne (supermodne, kwitnące przez cały sezon supertunie) albo w przypadku bardziej nowoczesnych nieruchomosci kompozycje z ozdobnymi trawami). Na wiosnę wspaniale będą kwiaty cebulowe (można je w zimie wysadzić samemu lub kupić gotowe kompozycje w sklepach ogrodniczych).

Wejście do domu i jego rola w szybkiej sprzedaży mieszkania- Homestaging: symetria, kwiaty, okiennice
José Alejandro Cuffia via Unspalsh

Tu też warto pamiętać o symetrii. Donice warto grupować w grupy po trzy sztuki.

Dobre światło to dobra atmosfera – jak użyć światła, żeby wyróżnić swoją nieruchomość

Zmiana żarówek na mocniejsze w większości sytuacji zrobi dobrą robotę. Niezależnie czy mówimy o mieszkaniu i wymianie żarówek na klatce, czy o przedogródku domu. Ciemne korytarze albo migające jarzeniówki kojarzą się z horrorem, a nawet najwięksi fani tego gatunku nie chcą mieszkać w swoich koszmarach 😉

Oczywiście możesz o to poprosić firmę zajmującą się budynkiem, ale szybciej i skuteczniej będzie zmienić oświetlanie samemu.

Jeśli chodzi o dom jednorodzinny, to tutaj zwykle mamy wpływ na więcej elementów. Oświetlenie furtki, numeru domu szczególnie w ciemnych miesiącach w Polsce to naprawdę ma bardzo praktyczny aspekt. Kupowanie domu, to sytuacja, która jest stresująca dla wielu osób. Nie ,ma sensu jej utrudniać, skazując potencjalnych kupców nieruchomości do szukania po okolicy odpowiedniego numeru.

Kolejna rzecz to ścieżka prowadząca do domu. Ważne żeby była widoczna. Mieszkańcy często znają ja na pamięć, rownież jej zakręty i wyboje. Ale osoby, które pragną nabyć nowy dom są tam pierwszy raz, więc warto sprawić, żeby ścieżka była dobrze widoczna.

No i wreszcie oświetlenie samego wejścia. Tu ważna jest symetria. Kinkiety po obydwu stronach drzwi sprawią, że wszystko będzie równomiernie oświetlone. Silne, ciepłe oświetlenie wprowadzi również przyjazną atmosferę.

Dodatki wokół drzwi – jak sprawić, żeby wejście do domu dawało znać, że tutaj się dobrze mieszka

Przede wszystkim porządek. Zabierz wszystkie rzeczy, które są zbędne. Poniżej lista najczęstszych, których nasz umysł uczy się nie widzieć:

 • Rowery
 • Stare kartony
 • Szczotki, mopy i inne elementy do sprzątania
 • Brudne szmaty, do wycierania butów
 • Zabawki dzieci
 • Rozrzucone buty domowników
 • Samochód – najlepiej wprowadź do garażu przed prezentacją, albo przeparkuj na inną ulicę
 • Rzeczy, które panujemy „przy okazji” wynieść do piwnicy garażu (ale po prostu trudno o tę okazję)
 • Resztki materiałów po remoncie
 • Wózki
 • Parasole

Czyli po prostu przygotowujemy się, jak na przyjście gości, a nie pomocy do sprzątania. Zasada, o której warto pamiętać przy sprzątaniu, to usuń wszystko, co kojarzy się ze sprzątnie, remontem i pracą. W home-stagingu dążymy do stworzenia atmosfery odpoczynku i relaksu.

Warto również wymienić wycieraczkę. Drobna rzecz, która sprawia robi natychmiastowy dobry efekt. Niech będzie ładna i schludna. Lepiej też nie wybierać takiej z kontrowersyjnymi żartami.

Odświeżenie numeru domu, albo wymiana na taki, który pasuje do elewacji, drzwi czy furtki. Bardzo ważne, żeby był dobrze widoczny.

Wejście do domu i jego rola w szybkiej sprzedaży mieszkania- Homestaging: oświetlenie, widoczność
Brian Babb via Unsplash

Okna – zwierciadło duszy domu, który chcesz sprzedać

Okna powinny współgrać z elewacją. Jeśli są nierównych wielkości warto pomysleć o ozdobach na elewacji albo okiennicach, które optycznie wyrównają proporcje. Jeśli są stare i odchodzi z nich farba, warto je pomalować. Na ten sam kolor, który będzie współgrał z elewacją i drzwiami (więcej o tym w akapicie o zasadzie 3 kolorów).

To jest też ten element, który może nadać oryginalności naszej nieruchomości.

Warto je też utrzymywać w nienagannej czystości. Im czystsze, tym więcej światła się przez nie dostanie, i tym lepiej będzie wyglądała nieruchomość.

Kwiaty w doniczkach na parapecie z zewnątrz – te same na fasadzie domu, sprawiają bardzo ciepłe wrażenie otwartego i gościnnego domu. Jeśli decydujesz się na donice z kwiatkami przed wejściem, to dobrze, żeby pasowały do roślin na oknach. Nie muszą być te same, ale warto, żeby tworzyły harmonijną całość.

Zasada 3 kolorów – porządek i harmonia pomagają zrobić dobre wrażenie i sprzedać nieruchomość

Kolor podstawowy to kolor elewacji domu, czy ogólnie domu, jeśli dominuje inny kolor niż samej elewacji. Tego koloru jest najwiecej.

Drugi to kolor okien, drzwi i dodatków

Trzeci to akcent – stosuj go oszczędnie – czasem to drzwi wejściowe, czasem oryginalne dodatki np. Donice, kwiaty, wieńce

Wszystkie trzy powinny do siebie pasować. Warto posłużyć się w tym celu kołem barw, by wybrać kolory, które będą ze sobą współgrać, dając przyjemne wrażenie kolorystyczne.

Przed wejściem do mieszkania również możemy zastosować zasadę 3 kolorów. Główny to kolor, na jaki pomalowana jest nasza klatka schodowa, drugi to drzwi, a akcenty to wycieraczka, kwiaty przed wejściem, wizjer czy numer mieszkania, klamka itd.

Ogród i przedogródek – wykorzystaj ich potencjał, żeby wyróżnić dom lub mieszkanie na sprzedaż

Przytnij drzewa, które mogą zasłaniać światło wpadające do domu. To samo dotyczy pnączy zasłaniających okna. Oczywiście przyroda działa na Twoją korzyść, więc wycinanie jej nie jest Ci potrzebne. Ale jeśli Twój ogródek jest zarośnięty, to koniecznie warto wprowadzić w niego trochę porządku. Rośliny Ci się odwdzięczą.

Warto też przyciąć trawnik przed każdą prezentacją nieruchomości. Lub zgrabić liście, szczególnie ze ścieżek i podjazdów.

Jeśli posiadasz elementy architektury ogrodowej to warto je posprzątać lub wyremontować. Może przy okazji warto uspójnić ich kolor? Puszka farby dopełniającą kolorystykę domu tu wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a wprowadzi wiele harmonii do projektu ogrodu.

Z ogrodu też powinny zniknąć wszystkie przeczy, które kojarzą się ze sprzątaniem, remontowaniem i pracą. Altanka ogrodowa powinna czekać na relaks z wieczorna herbatą, a nie być idealnym miejscem do składowanie wełny, kosiarki czy starych kafelków.

Home staging a wejście do domu – podsumowanie

Jak widać jeszcze przed wejściem do nieruchomości jest wiele elementów, które mogą sprawić dobre lub złe wrażenie i tym samym przyspieszyć lub spowolnić proces sprzedaży nieruchomości.  Często jednak o nim zapominamy skupiając się na samym wnętrzu. A czasami nawet największe nasze wysiłki są zaprzepaszczone, bo zrujnuje je złe wrażenie rozpadającej się klamki przy drzwiach wejściowych lub wystająca płyta chodnikowa, o którą potknie się nasz potencjalny nabywca nieruchomosci w trakcie prezentacji.