Blog

Zadatek a zaliczka ?

08/12/2019

Zadatek a zaliczka

Zarówno zadatek jak i zaliczka mają na celu zabezpieczenie wykonania umowy. Najczęściej sięga się po zadatek lub zaliczkę przy umowie przedwstępnej. Kiedy z jakiegoś powodu nie możemy od razu zrealizować całej transakcji i do umowy końcowej musimy trochę zaczekać. Choć cel zadatku i zaliczki jest taki sam to jednak ich znaczenie i konsekwencje są całkowicie różne. Warto więc wcześniej wiedzieć na co się decydujemy. Jaka jest różnica pomiędzy zadatkiem a zaliczką ? W tym krótkim artykule odpowiemy na to pytanie.

Przeczytaj więcej

Wycena nieruchomości

01/12/2019

Wycena nieruchomości

Ceny nieruchomości są uwarunkowane bardzo wieloma czynnikami. Oczywiście najprościej jest zgłosić się do profesjonalisty w tej dziedzinie, czyli doświadczonego rzeczoznawcy lub pośrednika nieruchomości. Jednak zanim to zrobimy warto samemu wstępnie oszacować wartość nieruchomości i zastanowić się na strategią jej sprzedaży. W artykule znajduje się kilka podstawowych porad związanych z wyceną nieruchomości, w szczególności wyceną mieszkania na sprzedaż.

Przeczytaj więcej

Kaucja ? czego nie wiesz, a boisz się zapytać

19/03/2019

Kaucja ? czego nie wiesz, a boisz się zapytać

Każdy, kto choć raz wynajmował mieszkanie, spotkał się z terminem kaucji prawnie określanej jako pieniężne zabezpieczenie właściciela. Pojęcie owiane jest złą sławą, bo niejednokrotnie zwrot należności okazuje się czynnością mozolną, rozciągającą się w czasie i poprzedzoną lawiną napięć oraz sporów. Czasem powody są poważne. Innym razem okazują się błahe, a wyegzekwowanie wpłaconych środków kończy się na drodze sądowej. Co właściwie pokrywa kaucja i jak obronić się przed chciwością właścicieli?

Przeczytaj więcej

Umowa z pośrednikiem nieruchomości – na jakie zapisy uważać?

30/12/2018

Umowa z pośrednikiem nieruchomości

Prezentujemy dalszy ciąg najważniejszych problemów związanych z zawarciem umowy z biurem nieruchomości. Umowa z pośrednikiem nieruchomości to pierwszy krok do zawarcia tej właściwej, czyli umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Dlatego warto podejść do tego problemu poważnie i zastanowić się zanim cokolwiek podpiszemy.  W niniejszym artykule podajemy kilka przykładów zapisów w umowie z pośrednikiem nieruchomości, na które trzeba szczególnie uważać.

Ogóle uwagi związane z umową pośrednictwa nieruchomości zostały zawarte w naszym poprzednim wpisie.

Przeczytaj więcej

Akt notarialny sprzedaży nieruchomości

17/08/2018

Akt notarialny sprzedaży nieruchomości

Poniżej przedstawimy najważniejsze kwestie związane z aktem notarialnym sprzedaży nieruchomości (mieszkania, działki lub domu). Czym jest akt notarialny sprzedaży nieruchomości ? Jakie są najważniejsze kwestie związane z tym aktem prawnym? Co trzeba wiedzieć sprzedając lub kupując nieruchomości ? Odpowiadamy na te podstawowe pytania.

Przeczytaj więcej

Sprzedaż mieszkania dokumenty

12/08/2018

Sprzedaż mieszkania dokumenty

Sprawdź jakie będziesz potrzebował dokumenty sprzedając mieszkanie. Przy sprzedaży nieruchomości (mieszkanie, działka, dom) zobowiązani jesteśmy dostarczyć notariuszowi szereg dokumentów, bez których akt notarialny nie może zostać zawarty. Wymagane przy sprzedaży nieruchomości dokumenty różnią się w zależności od jej rodzaju. Poniżej przedstawiamy listę standardowych dokumentów wymaganych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości.

Przeczytaj więcej

Ceny mieszkań rosną

11/07/2018

Ceny mieszkań rosną

Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane z rynku nieruchomości w 2018 roku.  Publikowane raporty z pierwszej połowy roku informują, że zarówno wielkość sprzedaży jak i ceny mieszkań rosną konsekwentnie i systematycznie.  Tendencja ta dotyczy niemal wszystkich miast w Polsce. I  nie jest to pusta bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości bowiem wraz ze wzrostem cen mieszkań rosną również inne wskaźniki. Wskazuje na to między innymi wzrost cen wynajmu czy liczba udzielonych kredytów. Poniżej zaprezentujemy najważniejsze dane dotyczące cen mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego jak i rynku wtórnego.

Przeczytaj więcej

Jak sprzedać mieszkanie

17/04/2018

Jak sprzedać mieszkanie ?

Jak sprzedać mieszkanie ? Chcesz sprzedać mieszkanie i zastanawiasz się, jak się za to zabrać ? Sprzedaż mieszkania jest procesem skomplikowanym. Zwłaszcza, gdy chcemy by była ona dla nas możliwie korzystna i bezpieczna.  Musimy być przygotowani na kilkuetapowy proces, trwający od kilku tygodni do kilku miesięcy, który dzieli nas od ostatecznego celu jakim będzie otrzymanie zapłaty. Możemy skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest pośrednik nieruchomości lub spróbować to zrobić samemu. Poniżej znajduje się kilka podstawowych porad związanych ze sprzedażą mieszkania.

Przeczytaj więcej

Fotografia nieruchomości

17/04/2018

Fotografia nieruchomości

Jak zrobić dobre zdjęcia nieruchomości, którą chcemy sprzedać? Warto pamiętać o kilku najważniejszych elementach dobrego zdjęcia wnętrz. Fotografia nieruchomości to podstawa dobrze przygotowanej oferty sprzedaży mieszkania. Zapewniam, że warto jest się do tego przyłożyć. Zdjęcie mieszkania to pierwsze i bardzo bezpośrednie wrażenie związane z nieruchomością.  To ono sprawi, że kupujący kliknie w ofertę i będzie chciał dwiedzieć się więcej szczegółow. 

Przeczytaj więcej

Umowa z biurem nieruchomości

10/12/2017

Umowa z biurem nieruchomości

Kiedy sprzedajemy, kupujemy, bądź wynajmujemy mieszkanie spotykamy się ze stresującą koniecznością podpisania umowy pośrednictwa. Umowa z biurem nieruchomości często jest dość skomplikowana, w dodatku podtykana klientom w ostatniej chwili, kiedy nie ma już czasu na spokojne przeanalizowanie jej zapisów. Umowa z biurem nieruchomości bywa naszym pierwszym formalnym zaangażowaniem w proces, który ma nas doprowadzić do najważniejszego celu, czyli kupna nowego mieszkania. Warto więc poświęcić jej trochę uwagi, żeby na samym początku nie wpakować się w kłopoty. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych aspektów umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. 

Przeczytaj więcej
Zadzwoń