Rząd przyjął program „Tanie mieszkanie” – 9 najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących „Bezpiecznego kredytu 2%”

Wszystko o kredycie 2% w pigułce: kto z niego skorzysta i ile można dostać dofinansowania na zakup mieszkania

Dzisiaj rząd przyjął progam „Tanie mieszkanie”, na który składają się dwie części. Pierwsza to „Bezpieczny kredyt 2%”, a drugi to „Konto mieszkaniowe”. Kto może skorzystać z preferencyjnego kredytu? Jakie są limity? Jak wpłynie on na rynek nieruchomości? 

1. Dla kogo „Bezpieczny kredyt 2%” z programu „Tanie mieszkanie”?

O preferencyjny kredyt będą się mogły ubiegać osoby do 45. roku życia, które kupują swoją pierwszą nieruchomość. Jeśli o takie finansowanie stara się małżeństwo, kryterium wieku dotyczy jednej z osób. O kredyt może się ubiegać tylko singiel lub małżeństwo. Związki partnerskie nie będą brane pod uwagę.

Dla związków partnerskich tej możliwości wspólnego wzięcia kredytu nie ma. Tylko małżonkowie są tu preferowani. Singiel może wziąć indywidualnie” – powiedział Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

Kredyt może być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

2. Jak długo Państwo dopłaca do „Bezpiecznego kredytu 2% z programu „Tanie mieszkanie”?

Państwo będzie dopłacać do kredytów przez dziesięć lat. Dopłatę ma stanowić różnica pomiędzy stałą stopą procentową w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie procentowej a oprocentowaniem 2 proc.

3. Czy program „bezpieczny kredyt 2%” obejmuje mieszkania z rynku wtórnego?

Tak – program „Bezpieczny kredyt 2%” obejmuje dopłatami mieszkania i z rynku pierwotnego, i z rynku wtórnego.

4. Jaki jest limit w programie „Tanie mieszkanie: Bezpieczny kredyt 2%”?

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł.

5. Jaki jest limit za mkw w programie „Tanie mieszkanie: Bezpieczny kredyt 2%”?

W programie „Tanie mieszkanie: Bezpieczny kredyt 2%” nie obowiązują limity kwotowe cen z metr kwadratowy. Dzięki temu program jest dostępny w tym samym stopniu dla beneficjentów zarówno w mniejszych, jak i większych miastach, gdzie ceny za metr kwadratowy są dużo wyższe.

6. Czy „Tanie mieszkanie: Bezpieczny kredyt 2%” można wykorzystać na budowanie domu?

Tak. Z preferencyjnych warunków kredytu będą mogły skorzystać osoby, które zdecydowały się na budowanie domu jednorodzinnego.

7. Od kiedy będzie można wziąć preferencyjny kredyt w programie „Tanie mieszkanie: Bezpieczny kredyt 2%”?

Preferencyjny kredyt w programie „Tanie mieszkanie: Bezpieczny kredyt 2%” będzie można wziąć od 1 lipca 2023 roku.

8. Jak długo będzie obowiązywała rządowa dopłata do kredytu w programie „Tanie mieszkanie” Bezpieczny kredyt 2%”?

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane)

9. Do kiedy obowiązuje program Tanie mieszkanie: Bezpieczny kredyt 2%?

Z bezpiecznego kredytu mieszkaniowego będzie można skorzystać do 2027 roku, choć program będzie mógł być przedłużony. Natomiast premier Morawiecki zapowiada, że w 2024 planowane jest wprowadzenie górnego limitu na sumę wypłat w ramach programu “Tanie mieszkanie”. Na rok 2023 takich limitów nie zapowiada.