Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? 🏠 Wszystko o sprzedaży nieruchomości z zadłużeniem

Jak sprzedać i kupić nieruchomość z hipoteką bez ryzyka i problemów.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania jest zjawiskiem, z którym mamy do czynienia coraz częściej. Z czym wiąże się kuno i sprzedaż takiej nieruchomości? Z jakimi ryzykami musimy się liczyć? Co zrobić, żeby uniknąć problemów. Jak szybko i skutecznie załatwić wszystkie formalności, żeby transakcja przebiegła dla obydwu stron bezproblemowo? O tym w dzisiejszym artykule!

Czy mieszkanie lub dom z kredytem hipotecznym można sprzedać?

Mieszkanie z kredytem hipotecznym można sprzedać tak samo, jak każdą inną nieruchomość. Strona kupująca nie ponosi w związku z tym żadnego ryzyka. Jedynie po stronie sprzedającego leży więcej obowiązków. Jednak jeśli dobrze się do tego przygotujemy, to nie powinno to przysporzyć większych problemów.

Jakie jest ryzyko związane z kupnem nieruchomosci obciążonej hipoteką?

Ryzyko przy kupnie nieruchomości kupione na kredyt hipoteczny nie jest większe niż przed kupnem mieszkania, które ma uregulowaną kwestię hipoteki.

Jako biuro nieruchomości Nowy Świat zawsze sprawdzamy stan ksiąg wieczystych dodatkowo przed samym aktem notarialnym, żeby mieć pewność, że nie pojawił się tam żaden ryzykowny zapis. Robimy tak przed każdą procedurą sprzedaży nieruchomości i to samo polecamy wszystkim kupującym.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym?

Po podjęciu decyzji o sprzedaży kredytu hipotecznego musimy udać się do banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt, żeby ustalić, czy w naszej sytuacji bank zgodzi się na sprzedaż mieszkania, określić jaka pozostaje nam suma do spłacenia i czy nie występują dodatkowe okoliczności ograniczające nas w sprzedaży.

Gdy znajdziemy nabywcę naszej nieruchomości, będziemy musieli pójść do banku jeszcze raz, żeby zawnioskować o promesę. Jest to dokument, który jest gwarancją tego, że bank zwolni hipotekę po spłacie kredytu i że zgadza się na wcześniejszą spłatę kredytu. Tu warto upewnić się, że bank z tego powodu nie naliczy nam żadnych dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Warto wcześniej załatwić sprawy z bankiem, żeby mieć czas na negocjację takich warunków lub ewentualne odwołanie.

Promesa będzie potrzebna u notariusza. Jeśli umowę przedwstępną podpisujemy bez udziału notariusza, to nie musimy czekać na promesę. Jednak przy ostatecznym akcie sprzedaży notariusz będzie jej na pewno wymagał, więc jej nie unikniemy.

O czym trzeba pamiętać po sprzedaży nieruchomości na kredyt?

Pamiętaj, żeby po sprzedaży mieszkania odebrać z banku zgodę na wykreślenie z hipoteki. Ten dokument nie jest potrzebny do samej sprzedaży mieszkania, ale warto go mieć z resztą dokumentów.

Czy można kupić na kredyt mieszkanie obciążone hipoteką?

Kupno mieszkania obciążonego hipoteką na kredyt jest możliwe. Bank, który będzie naszym kredytodawcą po prostu zrobi przelew na konto innego banku, a ewentualną różnicę na konto sprzedającego. Analogicznie do tego, że kupujący będzie również pokrywał część z wkładu własnego. Konkretne kwoty i przelewy zaproponuje notariusz tak, żeby transakcja przebiegała jak najbardziej transparentnie.

Kiedy można sprzedać mieszkanie kupione na kredyt?

Mieszkanie obciążone hipoteką można sprzedać zawsze. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać, to, że jeśli zrobimy to przed upłynięciem 5 lat, to będziemy obciążeni podatkiem dochodowym. Ale to dotyczy zakupu każdej nieruchomości nawet za gotówkę. 

Możemy uniknąć tego podatku przekazując je dalej na cele mieszkaniowe, np zakup większego mieszkania, działki czy domu. Mamy na to 3 lata od daty sprzedaży nieruchomości.