Domy szkieletowe

Domy szkieletowe

Czym są domy szkieletowe? Dlaczego warto budować domy szkieletowe z drewna? I na co zwócić uwagę decydując się na swój wymarzony dom? W poniższym artykule staramy się przybliżyć podstawowe informacje na temat budowy domów drewnianych w technologii szkieletowej. Zapraszamy do lektury.

Domy szkieletowe z drewna

Jak budowane są domy w technologii szkieletu drewnianego? W domach szkieletowych konstrukcja ścian, stropu i dachu budynku wykonywana jest z suszonego komorowo, czterostronnie struganego drewna iglastego. W polskich warunkach zazwyczaj jest to drewno sosnowe lub świerkowe. Taki drewniany szkielet domu, czyli jego konstrukcję, wypełnia się materiałem izolacyjnym. Zazwyczaj jest to wełna mineralna, którą zamyka się płytą drewnopochodną.
Dzisiejsze konstrukcje domów szkieletowych są bardzo zbliżone do tradycyjnych konstrukcji budynków wzonoszonych na terenie Polski i Europy od setek lat. Właściwie nieprzerwanie, jeśli nie liczyć dzikiej (z punktu widzenia rozwoju budownictwa drewnianego) epoki tzw. realnego socjalizmu. Podstawowa różnica polega na stosowanych materiałach, a przede wszystkim na innym rodzaju izolacji, wypełniającej drewniane elementy budynku, niż ma to miejsce w przypadku technologiach tradycyjnych.

drewniane_domy_szkieletowe

Zalety budowy domów w technologii szkieletowej

Domy szkieletowe z drewna są szybkie w budowie. Gotowy dom (licząc od prac ziemnych i fundamentów do stanu ‘do wprowadzenia’) może powstac nawet w 4 miesiące. Najwięcej czasu oszczędza się oczywiście na etapie realizacji konstrukcji. W drewnianych domach szkieletowych konstrucja może być już wcześniej przygotowana i złożona na docelowym miejscu nawet w ciągu tygodnia. Również instalacje wod-kan i elektryczną układa się w domu szkieletowym nieco szybciej niż w murowanym. W budownictwie murowanym sporo czasu zabierają przerwy technologiczne, które należy stosować chcąc zachować odpowiednie standardy wykonania. Przy budowie w technologii szkieletowej, drewnianej nie trzeba na to tracić czasu. Takie przerwy nie są potrzebne. Tak więc oszczedność czasu jest niezaprzeczalną zaletą domów szkieletowych.
Domy drewniane w technologii szkieletowej są również bardzo tanie w eksploatacji. Ich lekka konstrukcja pozwala na zastosowanie mniej masywnych fundamentów i stropów, a wysoka izolacyjność ścian i mała pojemność cieplna budynku powoduje, że utrzymanie wewnątrz stałej temperatury wymaga niewielkich nakładów energii. W efekcie otrzymujemy dom szkieletowy wysoce energooszczędny, we wnętrzu którego możemy w razie potrzeby szybko podnieść albo obniżyć temperaturę. Dobra charakterystyka cieplna oznacza również zyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej domu kosztem grubości ścian zewnętrznych.
Budowa domów szkieletowych nie jest ograniczona przez pory roku i z powodzeniem można je boduwać również zimą, co jest dodatkowym atutem.

dom_szkieletowy_budowa

Domy drewniane – przeczytaj więcej na ten temat

Na co zwrócić uwagę budując drewniany dom szkieletowy ?

Technologia szkieletowa to podstawowa technologia budownictwa jednorodzinnego w USA, Kanadzie i w krajach skandynawskich, a więc z powodzeniem stosowana i sprawdzona w bardzo wymagających warunkach klimatycznych. Jednak aby technologia budownictwa szkieletowego z drewna była niezawodna wymaga zachowania wysokich standardów wykonania i doboru odpowiednich materiałów. Dlatego warto jest sprawdzić jakiemu wykonawcy powierzymy wykonanie domu szkieletowego. Nie należy też lekceważyć roli kierownika budowy, który będzie czuwał nad odpowiednią realizacją całości. Niezmiernie ważny jest też dobór odpowiedniego projektu.
Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą budowy domów szkieletowych z drewna, zapraszamy do kontaktu z nami. Oferujemy kompleksową realizację każdego etapu budowy. Zawsze zapewniając profesjonalnych i doświadczonych wykonawców. Z chęcią udzielimy też odpowiedzi na nurtujace Państwa pytania.

Budowa domów szkieletowych – sprawdź naszą ofertę i ceny

powrót do strony głównej
inne tematy na naszym Blogu