Domy drewniane

Domy drewniane

Obecnie w Polsce domy drewniane stają się coraz bardziej modne, jednak wciąż nie wykorzystujemy w pełni potencjału jaki daje drewno. Dlaczego warto budować domy z drewna ? Powodów jest co najmniej kilka. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze zalety domów drewnianych.

Domy drewniane buduje się szybko

Domy drewniane można wybudować o wiele szybciej niż domy z pustaków czy ceramiki. Wszystko oczywiście zależy od konkretnej technologii, którą wybierzemy. Jednak czas od rozpoczęcia budowy do wprowadzenia się jest o wiele krótszy niż w przypadku domów murownaych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że domyu drewniane możemy budować bezpiecznie o każdej porze roku, również zimą.

Szybkość budowy to dodatkowo ważny argument w czasie, gdy większość z nas buduje domy na kredyt i jak najszybciej chce się wprowadzić do nowego lokum. Dom drewniany można wybudować już w kilka tygodni. Do takiej budowy można też wykorzystywać elementy prefabrykowane, co jeszcze bardziej przyspieszy cały proces.

domy_drewniane

Budowanie z drewna jest ekologiczne

Domy drewniane są ekologiczne w podwójnym znaczeniu. Budując z drewna z jednej strony dbasz o środowisko naturalne, bowiem taka budowa generuje znacznie mniej dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Z drugiej strony to technologia, która zapewnia zdrowie i bezpieczeństwo dla mieszkańców takiego domu. Sztuczne materiały w trakcie użytkowania (podgrzewania, wykruszania) wydzielają substancje, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Domy drewniane zbudowane są z naturalnych materiałów, które są bezpieczne dla nas oraz naszych dzieci.

Dodatkowo w czasie budowy dużym problemem jest wywóz śmieci, które zostają po budowie. Drewno jest biodegradowalne, a resztki możemy wykorzystać na ognisku, w kominku lub zakopać w ogrodzie. Zakopane drewno gromadzi wodę i powoli się rozkłada, tworząc idealne podłoże dla roślin.

    akt notarialny sprzedaży nieruchomości – przeczytaj więcej na ten temat

Niskie koszty domu z drewna

Dom z drewna to zarówno mniejsze koszty budowy jak i mniejsze koszty późniejszego utrzymania takiego domu. Budowa domu z drewna to niskie koszty z kilku powodów. Surowiec jest tańszy i bardziej dostępny. Łatwiej go przetransportować. Konstrukcja szkieletowa nie wymaga tak dużych fundamentów jak konstrukcja murowana. Drewno jest lżejsze, nie trzeba używać ciężkiego sprzętu i ingerować tak bardzo w teren wokół budowy jak w przypadku innych technologii. Wreszcie łatwiej i taniej jest tez poprowadzić wszelkie instalacje w domu drewnianym.

Należy też pamiętać, że nie tylko budowa domu drewnianego jest tańsza, ale również późniejsze koszty jego utrzymania są mniejsze. Dom z drewna o wiele łatwiej jest ogrzać, niż domy z pustaka czy cegły. Tą cechę docenimy zwłaszcza, gdy wrócimy w zimie do nieogrzewanego domu.

Ponadto domy drewniane zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną. Jednocześnie dając naturalną regulację wilgotności powietrza wewnątrz (jeśli ściany również są drewniane).

Drewniana konstrukcja jest lekka i elastyczna

Drewno jest też budulcem bardziej elastycznym, dlatego łatwo jest dostosować taki budynek do naszych potrzeb. A także po latach zmiana układu pomieszczeń czy instalacji nie jest tak pracochłonna.

Wszelkie prace modernizacyjne i przebudowy są prostsze, gdy nasz dom jest domem drewnianym. To jest cecha, którą na pewno docenimy w trakcie zamieszkiwania w domu drewnianym.

Domy drewniane o wiele prościej jest też modyfikować czy naprawiać w późniejszym okresie.

domy_drewniane_wnętrze

Wykończenie wnętrz w domu
drewnianym

Drewno już samo w sobie ma wiele walorów estetycznych, które można wykorzystać. Podkreślenie elementów drewnianych we wnętrzu daje niesamowity efekt. Nowoczesny design nie może obyć się bez drewna. Dlatego to właśnie domy drewniane zapewniają połączenie tradycji z nowoczesnością.

          Budowa domów drewnianych – sprawdź naszą ofertę i ceny

Drewniany dom to ładny dom

Naturalne materiały to wzornictwo, które się nie starzeje. Drewniane domy z czasem wyglądają coraz lepiej, czego nie można powiedzieć o domach z pustaków, których linia po dziesięciu latach przestaje być modna. Drewno z czasem staje się coraz piękniejsze, czego dowodem jest to, że za stare drewno producenci mebli są w stanie słono zapłacić.

powrót do strony głównej

inne tematy na naszym Blogu