Fotografia nieruchomości

Fotografia nieruchomości

Jak zrobić dobre zdjęcia nieruchomości, którą chcemy sprzedać? Warto pamiętać o kilku najważniejszych elementach dobrego zdjęcia wnętrz. Fotografia nieruchomości to podstawa dobrze przygotowanej oferty sprzedaży mieszkania. Zapewniam, że warto jest się do tego przyłożyć. Zdjęcie mieszkania to pierwsze i bardzo bezpośrednie wrażenie związane z nieruchomością.  To ono sprawi, że kupujący kliknie w ofertę i będzie chciał dwiedzieć się więcej szczegółow.  Klienci przegladający dziesiątki podobnych ofert oczekują nie tylko prostych danych na temat nieruchomości, ale chcą również zobaczyć ją na zdjęciach od każdej możliwej strony. Chcą wyobrazić sobie swoje przyszłe mieszkanie, zanim zobaczą jak ono wygląda w rzeczywistości. Poniżej kilka podstawowych rad dotyczących fotografii nieruchomości.

Od czego zacząć ?

Zacznijmy od starannego przygotowania mieszkania. Przede wszystkim usuńmy nadmiar rzeczy i posprzątajmy (wydaje się to radą banalną, ale często się o tym zapomina, bałagan i drobne przedmioty na co dzień nie zauważalne, na zdjęciu zaczynają wybijać się na pierwszym planie). Idąc do fotografa, zeby z–robił nam zdjęcie do dowodu lub CV, z reguły dbamy o to żeby dobrze się ubrać, uczesać itd. Z mieszkaniem powinno być dokładnie tak samo. Nie da się zrobić dobrego zdjęcia, jeśli mieszkanie będzie zagracone. Warto też usunąć drobne usterki w mieszkaniu, których jako mieszkańcy z przyzwyczajenia nie zauważamy, a które innym osobom będą rzucać się w oczy.

Światło

Podstawa dobrego zdjęcia, to dobre oświetlenie.  Najlepsza pora na robienie zdjęć to godziny przedpołudniowe i popołudniowe, ostre słońce w południe też nie jest wskazane. Zbyt silne, ostre światło sprawi, że będzie dużo dziwnych odblasków i bardzo silny kontrast na zdjęciu.  Warto też odpowiednio dobrać balans bieli. To ustawienie wpływa na temperaturę barwy zdjęcia (cieplesza – chłodniejsza). Okazuje się to szczególnie istotne przy zdjęciach łazienki i kuchni. Tam gdzie są kafelki należy dobrać bardziej chłodną temperaturę barwną.

Pamiętajmy, że w fotografii nieruchomości, generalną zasada to:  im więcej światła tym lepiej. Idealnie powinno być tak, że na zdjeciu mieszkania nie ma ani zbyt ciemnych fragmentów, ani elementów prześwietlonych, typu “wybuchające okno”. Jednak bez profesjonalnego sprzętu nie zawsze da się tego uniknąć. W takim przypadku lepiej chyba zdjęcie prześwietlić niż zrobić je zbyt ciemne.

Wyrównanie

Uważajmy na ustawienie aparatu, łatwo bowiem o efekt walących się na siebie ścian, który sprawia okropne wrażenie. Zachowanie prostych pionów i poziomów dodaje fotografowanemu wnętrzu harmonii i porządku, przez co mieszkanie wygląda znacznie atrakcyjniej. W niektórych aparatach widoczne są pomocnicze linie podziału kadru, które mogą nam pomóc w ustawieniu aparatu. Najlepiej jednak już po zrobieniu zdjęcia wyrównać je w programie graficznym, na ekranie komputera.

Perspektywa

Postarajmy się robić zdjęcia każdego pomieszczenia z tej samej perspektywy (najlepiej nieco niżej niż naturalna linia wzroku, na wysokości osoby siedzącej ? to z reguły najkorzystniejsza perspektywa). Raczej należy unikać skrajnych perspektyw z góry i z dołu. Powodują one, że na zdjęciu bardzo duży obszar zajmują sufit lub podłoga, co nie wygląda najlepiej.  Oczywiście zalecanym do robienia zdjęć nieruchomości jest obiektyw szerokokątny (poniżej 21mm). Nie należy jednak przesadzać, zbyt szerokie ujęcie tzw. rybie oko, powoduje silne zniekształcenia, które ciężko potem wyretuszować i sprawia nienaturalne wrażenie.

Ustawiając obiektyw aparatu postarajmy się skierować go na jakiś kąt ściany, mniej więcej w jednej trzeciej kadru. Uzyskamy dzięki temu efekt większej głębi, zdjęcie będzie ciekawsze, a prezentowana przestrzeń bardziej atrakcyjna.

mieszkanie-na-sprzedaz-dobre-zdjecia

 

Kadrowanie

Częstym błędem fotografii nieruchomości jest zbyt ciasne kadrowanie. Skupianie się na szczególnie dla nas ważnym elemencie, kosztem obrazu całości. Oczywiście jeśli chcemy podkreślić jakąś szczególnie atrakcyjną część wyposażenia to możemy zrobić takie dodatkowe zdjęcie. Jednak najważniejsze jest, by zdjęcia mieszkania na sprzedaż oddawały to jak ono w rzeczywistości wygląda, aby kupujący mógł sobie je odpowiednio wyborazić, poczuć przestrzeń tego mieszkania. Nie będzie miał do tego okazji oglądając zbliżenie umywalki, tapczanu i obrazu na ścianie (choćby były one bardzo ładne). Generalnie zasada jest taka, że na zdjęciu trzeba pokazać przestrzeń, atrakcyjne szczegóły warto zostawić na prezentację.

Podstawową zasadą jest też dzielenie kadru na trzy części, zarówno poziomo i pionowo. Na styku tych linii podziału powinny znaleźć sie najistotniejsze elementy zdjęcia, bowiem to na nie w pierwszej kolejności zwraca uwagę oglądajacy.

jak sprzedać mieszkanie szybko i korzystnie – przeczytaj więcej na ten temat

Jeśli to wszystko wydaje się nam zbyt skomplikowane to oczywiście najprościej jest zlecić zrobienie zdjęć profesjonalnemu fotografowi, wiążę się to z kosztem ok. 200zł-600zł w zależności od metrażu i fotografa.  Jednak przy tego typu transkacji i biorąc pod uwagę potencjalne korzyści wynikające z dobrych zdjęć, nie jest to duża inwestycja. Jeśli korzystamy z usług pośrednika, taka usługa powinna być wliczona w cenę. Przy podpisywaniu umowy pośrednictwa powinniśmy zadbać o to, by pośrednik nieruchomości zagwarantował nam taką usługę.

Dobra fotografia nieruchomości nie zapewnia jeszcze sprzedaży, ale jest to pierwszy krok, który można w tym celu wykonać. Pamiętajmy, że dobre zdjęcia naprawdę znacząco zwiększają widoczność oferty i przyspieszają sprzedaż mieszkania.

Nasze biuro nieruchomości NOWY ŚWIAT Kraków przy każdej ofercie zapewnia bezpłatne profesjonalne zdjęcia. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i do kontaktu. Telefon 510-261-892.

powrót