fbpx

Jak sprzedać mieszkanie amortyzowane w firmie i uniknąć podatku?

Co musisz wiedzieć, jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie, które było wykorzystywane do wynajmu w firmie?

W tym artykule zajmujemy się tematem mieszkań w amortyzacji, czyli jak wygląda interpretacja prawa w kwestii rozliczania mieszkań, które chcemy sprzedać, a które były środkami trwałym w firmie. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis rozwieje wszelkie wątpliwości i sprawi, że łatwiej będzie podjąć decyzję o następnych inwestycjach.

Sprzedaż wynajmowanego mieszkania, które było środkiem trwałym w działalności gospodarczej – czy można je rozliczyć poza firmą?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy mieszkanie, które było środkiem trwałym w firmie, nawet jeśli było wykorzystywane do wynajmu, można rozliczyć poza firmą. Przyjrzyjmy się dokładniej kwestii sprzedaży mieszkania w amortyzacji.

Jeżeli firma zajmuje się obrotem nieruchomościami, to rozliczenie takiej nieruchomości musi być przeprowadzone w firmie. Ale to jedyne wykluczenie. Wszelkie inne typy działalności mogą powołać się na następujący przepis.

Art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 2c ustawy o PIT mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są kwoty z odpłatnego zbycia środków trwałych. Nie dotyczy to jednak sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych. Sprzedaż mieszkania nie powoduje zatem powstania przychodu z działalności gospodarczej. Mimo że było w niej wykorzystywane, amortyzowane i rozliczane w kosztach.

Sprzedaż mieszkania w amortyzacji, jak uniknąć podatku

Jakie nieruchomości zaliczają się do budynków mieszkalnych?

Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie”.

Inaczej będzie z garażem. Jest on odrębnym środkiem trwałym. Można go osobno sprzedać. Przychód z tego tytułu rozliczamy w działalności gospodarczej. Garaż nie stanowi nieruchomości mieszkalnej. Firmowy przychód powstanie, jeśli między pierwszym dniem miesiąca po wycofaniu garażu z działalności i dniem jego sprzedaży nie upłynęło sześć lat.

Jakie warunki musi spełniać firma, żeby sprzedać mieszkanie w amortyzacji

Czy od sprzedaży mieszkania amortyzowanego w firmie trzeba zapłacić podatek?

Urząd Skarbowy zakłada, że o rozliczaniu nieruchomości mówi art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Wynika z niego, że sprzedaż nie oznacza powstania przychodu, jeśli nastąpi po upływie pięciu lat od nabycia. W tym wypadku kwota nie ulega opodatkowaniu.

Jeżeli jednak sprzedaliśmy mieszkanie amortyzowane w firmie przed upływem 5 lat, to również możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku, nawet jeśli zyskaliśmy na tej transakcji. Wystarczy zakupić nieruchomość na cele mieszkaniowe. Mamy na to trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do transakcji.

Jakie nieruchomości uznaje się za “cele mieszkaniowe”?

Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT skorzystać ze zwolnienia możemy wtedy, gdy przeznaczymy pieniądze m.in. na:

  • zakup domu lub mieszkania,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • nabycie gruntu pod budowę domu,
  • budowę, rozbudowę, przebudowę, nadbudowę oraz remont domu albo mieszkania,
  • adaptację na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego,
  • spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek.

Zainwestować można w nieruchomość położone w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej (EOG). Także można wybierać dowolną lokalizację niezależnie, czy będzie ona w Polsce, Unii Europejskiej czy Szwajcarii.

Zgodnie z przyjętą interpretacją prawa, rozliczenie sprzedaży mieszkania przez firmę, która nie zajmuje się obrotem nieruchomości jest możliwe i nie wiąże się z dodatkowymi obciążeniami podatkowymi poza standardowym podatkiem dochodowym.

Może czas sprawdzić, jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży mieszkania? Czas przeczytać ten wpis!

powrót do strony głównej

inne tematy na naszym Blogu

Leave a Reply

Call Now ButtonZadzwoń