
Jak sprzedać mieszkanie amortyzowane w firmie i uniknąć podatku?
Co musisz wiedzieć, jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie, które było wykorzystywane do wynajmu w firmie?
W tym artykule zajmujemy się tematem mieszkań w amortyzacji, czyli jak wygląda interpretacja prawa w kwestii rozliczania mieszkań, które chcemy sprzedać, a które były środkami trwałym w firmie. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis rozwieje wszelkie wątpliwości i sprawi, że łatwiej będzie podjąć decyzję o następnych inwestycjach.

Sprzedaż wynajmowanego mieszkania, które było środkiem trwałym w działalności gospodarczej – czy można je rozliczyć poza firmą?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy mieszkanie, które było środkiem trwałym w firmie, nawet jeśli było wykorzystywane do wynajmu, można rozliczyć poza firmą. Przyjrzyjmy się dokładniej kwestii sprzedaży mieszkania w amortyzacji.
Jeżeli firma zajmuje się obrotem nieruchomościami, to rozliczenie takiej nieruchomości musi być przeprowadzone w firmie. Ale to jedyne wykluczenie. Wszelkie inne typy działalności mogą powołać się na następujący przepis.
Art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 2c ustawy o PIT mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są kwoty z odpłatnego zbycia środków trwałych. Nie dotyczy to jednak sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych. Sprzedaż mieszkania nie powoduje zatem powstania przychodu z działalności gospodarczej. Mimo że było w niej wykorzystywane, amortyzowane i rozliczane w kosztach.

Jakie nieruchomości zaliczają się do budynków mieszkalnych?
Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie”.
Inaczej będzie z garażem. Jest on odrębnym środkiem trwałym. Można go osobno sprzedać. Przychód z tego tytułu rozliczamy w działalności gospodarczej. Garaż nie stanowi nieruchomości mieszkalnej. Firmowy przychód powstanie, jeśli między pierwszym dniem miesiąca po wycofaniu garażu z działalności i dniem jego sprzedaży nie upłynęło sześć lat.

Czy od sprzedaży mieszkania amortyzowanego w firmie trzeba zapłacić podatek?
Urząd Skarbowy zakłada, że o rozliczaniu nieruchomości mówi art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Wynika z niego, że sprzedaż nie oznacza powstania przychodu, jeśli nastąpi po upływie pięciu lat od nabycia. W tym wypadku kwota nie ulega opodatkowaniu.
Jeżeli jednak sprzedaliśmy mieszkanie amortyzowane w firmie przed upływem 5 lat, to również możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku, nawet jeśli zyskaliśmy na tej transakcji. Wystarczy zakupić nieruchomość na cele mieszkaniowe. Mamy na to trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do transakcji.
Jakie nieruchomości uznaje się za “cele mieszkaniowe”?
Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT skorzystać ze zwolnienia możemy wtedy, gdy przeznaczymy pieniądze m.in. na:
- zakup domu lub mieszkania,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- nabycie gruntu pod budowę domu,
- budowę, rozbudowę, przebudowę, nadbudowę oraz remont domu albo mieszkania,
- adaptację na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego,
- spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek.
Zainwestować można w nieruchomość położone w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej (EOG). Także można wybierać dowolną lokalizację niezależnie, czy będzie ona w Polsce, Unii Europejskiej czy Szwajcarii.
Zgodnie z przyjętą interpretacją prawa, rozliczenie sprzedaży mieszkania przez firmę, która nie zajmuje się obrotem nieruchomości jest możliwe i nie wiąże się z dodatkowymi obciążeniami podatkowymi poza standardowym podatkiem dochodowym.
Może czas sprawdzić, jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży mieszkania? Czas przeczytać ten wpis!