Wzrost stóp procentowych a sprzedaż mieszkania

Wzrost stóp procentowych a sprzedaż mieszkania

Rosnące stopy procentowe – coraz trudniej o kredyt na zakup mieszkania

Podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego, które mają miejsce od kilku miesięcy, znacząco zwiększają koszty kredytu. I co za tym idzie obniżają zdolność kredytowo – finansową na zakup nieruchomości. Dlatego sprzedaż mieszkania, w obecnej sytuacji, staje coraz bardziej problematyczna.

W ostatnich miesiącach stopy procentowe rosną nieprzerwanie na każdym kolejnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Dodatkowo banki zobowiązane zostały do tego, by w ocenie zdolności kredytowej brać pod uwagę znacznie większe podwyżki stóp procentowych, nawet o kolejne 5 punktów. Choć zarobki Polaków również rosną, to jednak taka sytuacja sprawia, że o kredyt na zakup mieszkania jest coraz trudniej. A najczęściej staje się to zwyczajnie niemożliwe. Coraz więcej osób rezygnuje lub wstrzymuje się ze swoimi planami zakupu mieszkania. Banki szacują, że w odniesieniu do poprzedniego roku, wniosków o kredyt jest o ok. 80% mniej.

wzrost_stop_procentowych_sprzedaz_mieszkania

Mniejsza zdolność kredytowa – mniejszy popyt na zakup mieszkania

Osoby poszukujące mieszkania, z miesiąca na miesiąc mają mniejsze środki na zakup nieruchomości. Ta zmniejszająca się zdolność kredytowa sprawia, że popyt na zakup mieszkania spada. Bowiem ludzie wstrzymują się lub wycofują ze swoich pierwotnych planów. Jednak jest to tylko część obrazu dzisiejszej sytuacji na rynku nieruchomości. Jest bowiem jeszcze wiele innych czynników wpływających na popyt na mieszkania. Mianowicie wysoka inflacja, duże zyski inwestorów z ostatnich lat, problemy i zagrożenia w innych sektorach gospodarki w związku z obecnymi kryzysami (pandemia, wojna w Ukrainie), rozgrzany rynek wynajmu. Te czynniki mogą sprawić że popyt na zakup mieszkań wciąż będzie na wysokim poziomie, jednak przemieści się on do nieco innych klientów.

Wzrost cen materiałów budowlanych – przeczytaj więcej na ten temat

Czy wysokie stopy procentowe przełożą się na ceny mieszkań na sprzedaż ?

W związku z tym wysokie stopy procentowe niekoniecznie muszą przekładać się na niższe ceny mieszkań. Oczywiście w tak niepewnej sytuacji ryzyko spadku cen na pewno istnieje. Dane i raporty za ostatnie miesiące już mówią o nieco mniejszej liczbie transakcji i zatrzymaniu wzrostu cen. Jednak nie jest to jeszcze sytuacja, w której trzeba by było obniżać cenę w znaczący sposób, żeby sprzedać mieszkanie. Jednak o ile kilka miesięcy temu ewidentnie mieliśmy do czynienia z rynkiem sprzedającego. W którym to kupujący prosili się o oferty zakupu mieszkania. To w ostatnim czasie sytuacja się zmieniła. To sprzedający mieszkanie, chcąc uzyskać atrakcyjną cenę, muszą postarać się znaleźć kupującego. Nie wystarczy już wrzucić oferty na jakikolwiek serwis ogłoszeniowy. Lecz trzeba się trochę postarać i napracować, żeby znaleźć kupca na swoją nieruchomość.

Jak sprzedać mieszkanie w Krakowie – przeczytaj więcej na ten temat

Jak sprzedać mieszkanie w obecnej sytuacji ?

Co zrobić aby sprzedać mieszkanie w sytuacji rosnących stóp procentowych? Kiedy znika spora część potencjalnych klientów ze względu na trudności z uzyskaniem kredytu i dodatkowo niepewną sytuacją na rynku ?

Wydaje się, że chcąc sprzedać skutecznie i korzystnie mieszkanie trzeba próbować dotrzeć do klientów, którym wciąż zależy na zakupie nieruchomości. Mogą to być inwestorzy, który muszą wycofać pieniądze z innych dziedzin gospodarki. Albo po prostu klienci uciekający przed inflacją, która sprawia że zgromadzone pieniądze tracą z każdym dniem na wartości. Niezwykle ważne jest staranne przygotowanie oferty, a także odpowiednie przedstawienie jej zainteresowanym osobom. Nie wystarczy już tylko przedstawić przyjemnego miejsca do mieszkania, ale należy skierować informację do nieco innego typu klienta, dla którego inne elementy oferty będą istotne. Kluczowe jest też dotarcie do odpowiednich klientów, dla których trudności kredytowe nie będą stanowić problemu. Albo po prostu klientów którzy maja gotówkę. Dostęp do nich nie jest już tak prosty jak zwykłe wywieszenie oferty w Internecie.

W związku z powyższym na pewno warto rozważyć skorzystanie z pomocy agencji nieruchomości przy sprzedaży mieszkania. jednak to też należy zrobić z rozmysłem. Warto poszukać do sprzedaż mieszkania takie biura nieruchomości, które potrafi elastycznie zmieniając podejście do sprzedaży, dostosować się do zmieniających się wymagań rynkowych.

Biuro nieruchomości NOWY ŚWIAT, w ostatnim zestawieniu Money.pl dotyczącym najlepszych agencji nieruchomości w Krakowie znalazło się na czele rankingu, na miejscu 1. Zapraszamy do kontaktu z jednym z agentów naszego Biura. Chętnie pomożemy w sprzedaży Państwa nieruchomości.

powrót do strony głównej

inne tematy na naszym Blogu