6 najważniejszych wydarzeń na rynku nieruchomości w 2022 roku

Rok 2022 na rynku nieruchomosci – podsumowanie trendów w sprzedaży i wynajmie mieszkań

Zmiany na rynku sprzedaży i wynajmu mieszkań odzwierciedlały zawirowania w arenie politycznej.  Z pewności jest to rok, który na kartach historii będzie wspominany przynajmniej tak często jak 2020.  Jak zapamiętamy ten rok? Dzisiaj podsumujemy najważniejsze zjawiska, które wpłynęły na ceny mieszkań, najmu oraz na popyt i podaż.

Dramatyczne spowolnienie na rynku mieszkaniowym – 80% mniej transakcji

Tak duży spadek aktywności na rynku ma niemałe znaczenie dla dużych inwestorów. W mniejszym stopniu odbija się on na klientach indywidualnych. Ale odczują oni długofalowe skutki ponieważ deweloperzy złożyli o wiele mniej pozwoleń na budowę. Szacuje się, że od połowy 2023 na rynku pierwotnym zacznie kurczyć się oferta dostępnych mieszkań. Więcej o luce podażowej pisaliśmy tutaj.

Wysoka inflacja a ceny sprzedaży i kupna mieszkań

Wysokie stopy procentowe – dwukrotny wzrost raty dla kredytobiorców

Wzrost stóp procentowych sprawił, że dla wielu kredytobiorców raty wzrosły ponad dwukrotnie. Wielu z nich, jeśli ma taką możliwość stara się spłacić kredyt wcześniej. Dla wielu kredytobiorców jest to jednak niemożliwe, a tak wysoka rata postawiła ich w dramatycznej sytuacji.

W 2022 rząd próbował zneutralizować te problemy wakacjami kredytowymi. Ten projekt często był krytykowany za to, że zniwelował działanie spowalniające inflację. Inflacja pomimo podwyższania stóp procentowych biła kolejne dwucyfrowe rekordy. A kredytobiorcy z przerażeniem obserwowali wysokość raty, z którą w końcu i tak musieli się zmierzyć.

Rekordowa inflacja sprawia, że nieruchomości tanieją bez zmian w cenie ofertowej

Kupujący wstrzymywali się z kupnem czekając na nominalny spadek ceny, jednak przez inflację spadek, choć niewidoczny w cenie, jest już znaczący.

Jak wynika z najnowszego odczytu ICMi – Indeksu Cen Mieszkań uwzględniającego inflację – w ciągu ostatnich 9 miesięcy realny spadek cen mieszkań wyniósł już 9,1 proc.; aktualne stawki zbliżyły się więc do poziomu notowanego w końcówce roku 2019 i – co dla wielu osób może być zaskakujące – w końcówce 2008 roku. 

Wzrost kredytów a rynek nieruchomosci

Wzrost ceny utrzymania mieszkania – rosnące ceny prądu, ogrzewania i gazu

Dla wielu osób kolejnym impulsem do sprzedaży nieruchomości może okazać się cena jego utrzymania. Ceny węgla w związku z wojną w Ukrainie zanotowały wzrost nawet o 400%

Cena tony węgla w Polsce wzrosła od zeszłego roku z 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł – tyle średnio trzeba zapłacić za ekogroszek, węgiel orzech czy groszek. Węgiel w kopalniach, czy u największego producenta PGG jest tańszy, ale bardzo trudno go kupić.

Szacuje się, że cena energii cieplnej wzrosła o min. 20 % w dużych miastach, obsługiwanych przez elektrociepłownie i o nawet 150 – 200% w miejscowościach małych, które korzystają z miejskich ciepłowni czy osiedlowych kotłowni, które będą zmuszone zapłacić za paliwo samodzielnie. 

Coraz więcej osób przy zakupie domu lub mieszkania bierze pod uwagę koszty jego utrzymania, bo zaczynają one być coraz większą częścią domowego budżetu.

Zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych

W związku ze wzrostem raty, maleje możliwość wzięcia kredytu przez wiele osób. Banki również bardziej rygorystycznie podchodzą do oceny zdolności kredytowej. Wiele transakcji nie dochodzi do skutku, bo w ciągu miesiąca ludzi zdolność kredytową tracą. Wiele osób przez to skazana jest na wynajem mieszkania, który obecnie jest bardzo drogi.

Średnie oprocentowanie kredytu z 2,5% rok temu wzrosło do 9% w tym roku. To sprawia, że rata kapitałowa stanowi coraz mniejszą część wydatków na spłatę kredytu.

Wzrost opłat

Rekordowe ceny wynajmu mieszkań

Rynek wynajmu, w przeciwieństwie do rynku kupna i sprzedaży, ma się znakomicie. Kto zainwestował w ten sposób swoje pieniądze naprawdę dobrze zarabia. Mieszkania wynajmują się bardzo dobrze i za wysoką cenę. Oczywiście jest to związane w dużej mierze z falą uchodźców, ale również powrotem do normalnego życia po latach pandemii.

Ze względu na wysokie stopy procentowe nie opłaca się kupować mieszkań na wynajem na kredyt. Osoby, które kredytowały taką inwestycję mają oczywiście większy problem, ale przy sprawnej obsłudze najmu nie powinny mieć problemu z zarobieniem na kredyt. Niemniej ich zysk w większości pochłonie rata kredytu.

Rok 2022 na rynku nieruchomości – podsumowanie

Rynek nieruchomości jest pod wpływem bardzo wielu silnych czynników. Pomimo tego sytuacja na nim jest ciągle stabilna. Nie wydarzył się jak na razie żaden drastyczny krach, chociaż zmiany są dynamiczne i w takich czasach warto mieć świadomość wszystkich czynników, żeby nie popełnić błędu. Mamy za co zapamiętać rok 2022, który jest wyjątkowo trudny. Zwłaszcza, bo dużej dynamice i wzrostach w 2021 roku.

Co przyniesie nam 2023? Naprawdę trudno jest wyrokować. W dużej mierze będzie to zależało od decyzji polityków zarówno na naszym podwórku, jak i na arenie międzynarodowej.

powrót do strony głównej

inne tematy na naszym Blogu