Jak zwiększyć wartość mieszkania na sprzedaż?

Jak przygotować mieszkanie, żeby sprzedać je szybko i za jak najwyższą cenę?

Wiele osób, które chcą sprzedać mieszkanie, zadaje sobie pytanie, co zrobić, żeby transakcja sprzedaży mieszkania dokonała się możliwie szybko i za jak najwyższą cenę. Decydują się wtedy na mniejsze i większe remonty w domu. Z naszych doświadczeń wynika, że nie zawsze zainwestowane pieniądze zwrócą się w postaci wyższej ceny sprzedaży.

Jakich zmian dokonać w naszej nieruchomości, żeby jej wartość rynkowa wzrosła, a transakcja sprzedaży przebiegła szybko i bezstresowo? Co zrobić, żeby zaprezentować mieszkanie z jak najlepszej strony? Na co najczęściej zwracają uwagę kupujący? Od czego warto zacząć, jeżeli chcemy sprzedać mieszkanie w jak najkrótszym czasie? W niniejszym artykule chcemy podzielić się naszymi obserwacjami na poprawę odbioru mieszkania w oczach kupujących. Zawarliśmy w nich propozycje remontów, które wymagają inwestycji, jak i zmian, które możemy przeprowadzić za darmo, lub angażując niewielką ilość oszczędności.

Czy warto pomalować mieszkanie przed sprzedażą?

Jak pomalować mieszkanie, żeby sprzedać je z zyskiem
Jeśli chcemy szybko i korzystnie sprzedać mieszkanie, nie możemy zaszaleć z kolorami

Malowanie mieszkania przed sprzedażą może być dla wielu osób oczywistością, jednak często zapominamy o tej czynności. W tym wypadku zdecydowanie zalecamy pomalowanie ścian na biało. Sprawia to wrażenie świeżości i porządku, jednocześnie zwiększając optycznie przestrzeń. Kolorowe ściany sprawdzą się jedynie w przypadku, gdy korzystamy z profesjonalnych usług home staging, a osoba, która proponuje zmianę, bardzo dobrze zna się na dobieraniu kolorów. W większości wypadków najbezpieczniejszym sposobem jest pomalowanie wszystkich ścian na biało. Ten kolor odbija światło i sprawia, że przestrzeń wydaje większa. A dobrze doświetlone i przestrzenne mieszkania można sprzedać szybciej i uzyskać za nie wyższą cenę.

Czy muszę wynosić meble z mieszkania przed pokazaniem go kupującym?

Wyniesienie niepotrzebnych mebli jest bardzo ważnym elementem przygotowania mieszkania do sprzedaży. Przestrzeń i światło są jednymi z najistotniejszych elementów, które wpływają na to, jak postrzegają przestrzeń osoby, które są w nim po raz pierwszy. Szafy, półki, komody, nadprogramowe krzesła, duża ilość naszych prywatnych rzeczy, choć w ocenie naszej i naszych bliskich tworzą atmosferę przytulności, to nie są pozytywnie odbierane przez osoby, które szukają dla siebie nowego lokum. Wybierając mieszkanie do kupienia klienci chcą sobie wyobrazić, jak mogliby je urządzić po swojemu, a zapełniona przedmiotami przestrzeń im to uniemożliwia.

Postaraj się, żeby przed wizytą inwestora pozbyć się z mieszkania dodatkowych mebli i przedmiotów. Pozwoli to chętnym na zakup wyobrazić sobie nową przestrzeń
Przestrzeń i światło bardzo wpływają na pierwsze wrażenie. Im mniej mebli i prywatnych rzeczy, tym lepiej.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest światło. Jako osoby pokazujące mieszkania staramy się umawiać klientów w najlepszych godzinach dla danego mieszkania, czyli wtedy, kiedy jest w nim najwięcej światła. Niestety w naszym klimacie nie zawsze jest to możliwe. Zdjęcie zasłon i firanek potrafi wpuścić więcej światła do pokoju i pozytywnie wpłynąć na postrzeganie pomieszczenia jako większego. Również wymiana żarówek na mocniejsze pomoże rozświetlić mieszkanie. Szczególnie warto o tym pomyśleć w korytarzu, który zwykle nie ma dostępu do światła dziennego, a buduje pierwsze wrażenie. Pierwsze wrażenie wpływa na odbiór całości i decyzję o kupnie mieszkania. Jeżeli zależy nam na szybkiej i korzystnej finansowo sprzedaży mieszkania, musimy zwrócić uwagę na jak najlepsze pierwsze wrażenie.

Kiedy warto pomyśleć o zmianie ogrzewania, gdy planujemy sprzedaż nieruchomości?

Najbardziej zniechęcającą formą ogrzewania są piece węglowe. Odnosi się to oczywiście szczególnie do Krakowa, gdzie od 2019 roku jest zakaz palenia węglem i drewnem w piecach i kominkach. Jednak obserwując trendy w innych krajach możemy prognozować, że podobne zakazy zaczną obowiązywać również w innych regionach Polski. Ogrzewanie na węgiel skutecznie odstrasza chętnych na zakup mieszkania. Żeby sprzedać mieszkanie szybko i w dobrej cenie, powinniśmy zastanowić się nad jego zmianą.

Kolejnym typem ogrzewania, w przypadku którego powinniśmy rozważyć inwestycję w remont przed sprzedażą nieruchomości jest wymiana ogrzewania na prąd. Łączy się ona w przekonaniu wielu osób z o wiele wyższymi rachunkami na ogrzewanie i ciężko jest przekonać przyszłych kupujących, że w przypadku konkretnej nieruchomości rachunki mogą nie być tak wysokie. Zwłaszcza, że prognozowane ceny prądu będą rosnąć.

Czy warto wymieniać podłogę, gdy chcemy szybko i korzystnie sprzedać mieszkanie?

Tutaj to zależy od rodzaju materiału jaki mamy na podłodze i tego jak bardzo jest zniszczony. Jeżeli mamy drewnianą podłogę zdecydowanie radzimy zainwestować w cyklinowanie. Ten zabieg sprawi, że podłoga będzie jaśniejsza, a wnętrze zabierze świeższego i bardziej współczesnego wyglądu. Zwłaszcza gdy wybierzemy bardziej nowoczesny rodzaj zabezpieczenia drewnianej podłogi, jak na przykład lakier matowy.

Wycyklinowanie podłogi to jeden z tanich sposobów na podwyższenie wartości mieszkania na sprzedaż
Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów, na które zwracają uwagę kupujący

Jeżeli jednak nasza podłoga nie jest drewniana, a prezentuje się bardzo niekorzystnie warto przemyśleć położenie na niej taniej wykładziny. Czasem nawet ciemnoszara wykładzina remontowa potrafi sprawić, że cała przestrzeń wydaje się odświeżona.

Stare kafelki – czy jest sens je zmieniać, żeby szybciej doszło do transakcji?

Płytki ceramiczne, kafelki łatwo poprawić wizualnie malując na klasyczne, jasne kolory - podkreśli do walory sprzedawanej nieruchomości
Jeżeli jesteśmy zmuszeni wymienić kafelki to zadbajmy o ich uniwersalny styl

Inwestowanie w położenie nowych kafelków w większości wypadków jest niepotrzebną inwestycją, zwłaszcza że jest obarczona wysokim ryzykiem. Każdy z nas ma inny gust i chce dopasować wygląd mieszkania do swoich upodobań. Kucie kafelków to duża ingerencja, która niekoniecznie spodoba się innym osobom. Taki remont może się zwrócić, jeżeli jesteśmy w stanie go przeprowadzić niskim kosztem (robimy go sami, mamy dostęp do materiałów z innego remontu) i jeżeli zastosujemy bardzo uniwersalną kolorystykę. Najlepiej sprawdzą się biele i jasne szarości.

Jeżeli nasza łazienka jest ciemna, kafelki mają wzory, które zdradzają bardzo dawny remont, warto rozważyć pomalowanie ich na jasny kolor. Farby do malowania płytek ceramicznych są już na wysokim poziomie i tego typu metamorfozę łazienki jesteśmy w stanie przeprowadzić własnymi siłami.

Czy warto wymieniać drzwi, żeby uzyskać wyższą cenę?

Drzwi wejściowe są wizytówką naszego domu, o czym często zapominamy. Tak jak w przypadku okien, warto zainwestować w ich wymianę, szczególnie gdy są mocno wyeksploatowane.

Odnowienie i naoliwienie drzwi sprawi, że mieszkanie zyska w oczach chętnych na zakup i sprawi, że szybciej znajdziemy kupującego.
Zadbane drzwi zapewnią dobre pierwsze wrażenie przy wejściu do pomieszczenia

Gdy powierzchnia drzwi w mieszkaniu jest już zniszczona warto przeprowadzić renowację. W przypadku drzwi drewnianych warto je oszlifować i pokryć warstwą zabezpieczającą. Natomiast jeśli mamy drzwi pokryte okleiną możemy rozważyć ich pomalowanie.

Warto też wszystkie drzwi w domu naoliwić, o czym często zapominamy. Mieszkańcy zwykle są przyzwyczajeni to oporu i skrzypienia drzwi, których często używają, jednak dla osób szukających dla siebie nowego domu, takie szczegóły są bardzo znaczące i mogą wpłynąć na odbiór mieszkania.

Wymiana okien – czy warto w nią zainwestować, żeby zwiększyć wartość rynkową nieruchomości?

Stolarka okienka jest jednym z ważniejszych elementów, na który zwracają uwagę kupujący. Jeśli nasza nieruchomość ma szczelne, nowe okna, to nie musimy się martwić o ten punkt. Jednak stara stolarka okienna jest jednym z elementów zniechęcających kupujących i potrafi negatywnie wpłynąć na odbiór mieszkania.

Stare okna potrafią zniechęcić do zakupu mieszkania. Czasem warto rozważyć ich wymianę przed sprzedażą.

Wymiana okien na nowe nie zawsze wiąże się z bardzo dużymi nakładami finansowymi. W naszej praktyce spotkaliśmy się nie raz z sytuacją, w której mieszkanie, które przez dłuższy czas nie mogło znaleźć chętnego z powodu starej stolarki okiennej. Po wymianie okien sprzedało się szybko, za pieniądze, które zwracały remont z nawiązką. Jeśli więc Twoja nieruchomość od dłuższego czasu nie znajduje nowego właściciela, to wymiana okien jest jedną z inwestycji, którą powinieneś rozważyć.

Co warto wyremontować w mieszkaniu, jeśli chce się zwiększyć jego wartość – podsumowanie

Na opłacalność mieszkania pod inwestycję wpływa wiele różnych czynników. Jeżeli mamy możliwości, żeby dokonać niektórych napraw sami, albo z pomocą bliskich, to może to być wartość dodana. Nie warto jednak zmieniać wystroju mieszkania pod nasze upodobania, licząc, że osoby, które wybiorą nieruchomość docenią nasz gust. Pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka to miejsca, w których zwykle kupujący i tak planują remont, więc nie ma sensu wkładać w nie większych pieniędzy. Wystarczy wynieść z nich nadmiar rzeczy i odświeżyć.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy przy wycenie mieszkania, zapraszamy do kontaktu. Podejmując współpracę z naszym biurem nieruchomości wycena mieszkania zawsze jest gratis, bez ponoszenia dodatkowych opłat.

powrót do strony głównej

Przeczytaj również: Wycena nieruchomości oraz Umowa z pośrednikiem nieruchomości – na jakie zapisy uważać?

inne tematy na naszym Blogu