Koronawirus nieruchomości

Koronawirus nieruchomości

Co się stanie z rynkiem nieruchomości w związku z panującą na świecie epidemią koronawirusa ? To pytanie zadają sobie nie tylko mniejsi lub więksi inwestorzy nieruchomości, ale też przeciętni konsumenci zainteresowani zakupem lub sprzedażą własnego mieszkania. Koronawirus na nieruchomościach na pewno odciśnie swój ślad. Panująca obecnie epidemia koronawirusa nie musi jednak oznaczać silnego spadku cen mieszkań. W tym artykule postaramy się wskazać najważniejsze zagrożenia wynikajace z obecnej sytuacji pandemii koronawirusa i ewentualne szanse jakie stoją przed branżą nieruchomości by wyjśc z tych zagrożeń bez dużych strat. koronawirus_ceny_mieszkań

Koronawirus a ceny mieszkań

To niemal pewne, że koronawirus wpłynie na ceny mieszkań. Pytanie jednak jak szybko, w jakim stopniu, i na jak długo? Odpowiedź na te pytania już nie jest taka oczywista. Obecnie obserwujemy przestój niemal w każdej dziedzinie gospodarki, dlatego możemy się spodziewać, że rynek nieruchomości również wpadnie w stan swoistej hibernacji. Zapewne zmiejszy się ilość transakcji. Zresztą już można zaobserwować, że transakcje, które były zaplanowane przeciągają się w czasie (z rozmaitych powodów, związanych jednak z koronawirsem). W tej specyficznej sytuacji w jakiej się znajdujemy, taki stan rzeczy niekoniecznie oznacza, że spadną ceny mieszkań w reakcji na pandemię koronawirusa. Ceny bardzo dłiugo mogą pozosta bez zmian lub nawet okresowo wzrosnąć. Spadek liczby transkacji niekoniecznie oznaczać będzie spadek cen. Pamiętajmy, że wpływ epidemii koronawirusa na nieruchomości nie jest bezpośredni. W przeciwieństwie do kryzysu z 2008 roku, rynek nieruchomości nie są bezposrednio zaangażowane w kryzys. Programy pomocowe już zostają uruchomione, niemal we wszystkich krajach europejskich. Tak więc recesja gospodarcza, choć pewnie nieunikniona, zostanie nieco odroczona w czasie. A dopiero ona, kiedy stanie się już realnym faktem, a nie tylko tym czego się spodziewamy i boimy, może wpłynąć na ceny mieszkań. Dopiero gdy zacznie się brak płynności finansowej, bankructwa, bezrobocie mogą również wystąpić obniżki cen mieszkań. Jednak niepowiedziane, że ceny mieszkań będą spadać w każdym miejscu i w każdego typu lokalach. Bardziej prawdopodobne, że rynek nieruchomości jeszcze bardziej się spolaryzuje i drogie mieszkania bedą jeszcze droższe, a tanie będą nieco tańsze.
ceny_mieszkań_koronawirus

Ceny mieszkań deweloperskich w czasie epidemii

Jak na razie deweloperzy nie boją się koronawirusa, przynajmniej w krótkiej perspektywie czasowej. Z ich deklaracji wynika, że ceny mieszkań deweloperskich na razie nie ulegną zmianie. W komunikatach największych polskich deweloperów widać spokój i pewność siebie. Biura sprzedaży mieszkań zmieniły tryb pracy, ale wicąż działają i podpisywane są umowy rezerwacyjne. Zapotrzebowanie ludzi na mieszkania z powodu koronawirusa raczej nie spadnie. Mogą obniżyć się ich możliwości finansowe, ale nie tak od razu. Tym bardziej, że obniżenie stóp procentowych oraz zluzowanie polityki kredytowej wobec Banków ułatwi i zachęci do zaciąganie kredytów na zakup mieszkania. To nieco zrekompensuje ewentualne obniżki wynagrodzeń.

Koronawirus pogrąża najem krótkoterminowy

Wydaje się, że w tej dziedzinie rynku nieruchomości sprawa jest bezdysusyjna. Najem krótkoterminowy zaczął tracić właściwie już pierwszego dnia po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego w związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa. Zapaść w turystyce, zamknięcie granic, wreszcie formalny zakaz prowadzenia najmu krótkoterminowego. Na pewno straty firm zajmujących się najmem będą bardzo duże. Jednak pamiętajmy, że przez wiele latr ten rynk kwitł i rozwijał się niesamowicei szybko, dzięki temu te same firmy zarabiały krocie. W związku z czym kika miesięcy strat niekoniecznie oznacza ich bankructwo. Szczególnie ze już teraz pojawiają się pomysły jak obejść zakazy i zminimalizować starty najmem średnioterminowym, czy nawet najmem na czas kwarantanny To pomysły z pierwszych dni zakazu, ale na pewno wraz z rozwojem sytuacji pojawią się inne, odpowiadające na zmianę potrzeb klientów. O przecież generalnie potrzeby mieszkaniowe wydają się wciąż niezagrożone, przybierają jedynie inną formę wraz ze zmianą sposobu funkcjonowania ludzi.
rynek_nieruchomosci_koronawirus

Zmiany na rynku nieruchomości po epidemii koronawirusa

Zmiany na rynku nieruchomości w związku z epidemią koronawirusa są nieuniknione. Jednak niekoniecznie oznacza to krach, obniżkę cen czy bankructwa. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie od tego jak rynek nieruchomości poradzi sobie z epidemią koronawirusa będzie zależeć przyszłość całej gospodarki. Być może zmieni się rynek pośrednictwa. Rola pośrednika nieruchomości, w kontekście problemów z jakimi się mierzymy nabierze nowego znaczenia. Być może rozwiną się inne formy najmu. Prawie na pewno zmienią się umowy, w któych każdy będzie chciał się zabezpieczyć na wypadek ponownej fali koronawirusa. Powinny zmienić się też zasady uzyskiwania dokumentów do sprzedaży nieruchomości, w związku ze zmianą pracy urzędów. Być może nastąpią zmiany prawne, umożliwiające łatwiejszą sprzedaż lub kopno mieszkania na odległość. Sprzedaż mieszkania dokumenty – przeczytaj więcej na ten temat Czy zmienią się ceny mieszkań w związku z koronawirusem ? Tego nie wiemy, odpowiedź wcale nie jest oczywista. Pamiętajmy, że eksperci zapowiadają groźbę utrzymania się wysokiej inflacji, niezależnie od spadku PKB. A w przypadku tego kryzysu istnieją segmenty gospodarki, znajdujące się w dużo gorszej sytuacji niż rynek nieruchomości. Dlatego zakup mieszkań wciąż może być atrakcyjną metodą na zabezpieczenie swoich oszczędności. Trzeba będzie jedynie w inny sposób nimi gospodarować, dostosowując się do zmieniajacych się warunków. Na pewno nie należy podejmować decyzji pod wpływem paniki czy strachu. Te silne emocje pojawiają się w pierwszych tygodniach w związku z epidemią koronawirusa. Warto chwilę poczekać. I dopiero kiedy sytuacja się nieco uspokoi (pewnie po 2-3 miesiacach), w zależności od tego jak ludzie i świat dostosują się do nowych warunków, podjąć działania, adekwatne do tego co się rzeczywiście wydarzyło. Zapewniamy, że nasze biuro nieruchomości działa nieprzerwanie przez cały czas, niezależnie od epidemii. Wprowadziliśmy jedynie ograniczenia w działalności i godzinach otwarcia biura stacjonarnego. Zapraszamy do kontaktu telefonicznie lub mailowo. powrót do strony głównej inne tematy na naszym blogu