Ceny mieszkań rosną

Ceny mieszkań rosną

Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane z rynku nieruchomości w 2018 roku.  Publikowane raporty z pierwszej połowy roku informują, że zarówno wielkość sprzedaży jak i ceny mieszkań rosną konsekwentnie i systematycznie.  Tendencja ta dotyczy niemal wszystkich miast w Polsce. I  nie jest to pusta bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości bowiem wraz ze wzrostem cen mieszkań rosną również inne wskaźniki. Wskazuje na to między innymi wzrost cen wynajmu czy liczba udzielonych kredytów. Poniżej zaprezentujemy najważniejsze dane dotyczące cen mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego jak i rynku wtórnego.

Rynek pierwotny

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za I kwartał 2018r., sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym wciąż rośnie.  W  pierwszych pięciu miesiącach 2018 roku oddano do użytkowania 69942 mieszkania, co przekłada się na wzrost o 6,9% w stosunku rocznym. Najlepiej radzą sobie deweloperzy 40227 oddanych mieszkań do użytkowania(+10,4%), zaś inwestorzy indywidualni 27882 (+0,6%). W tym samym okresie  wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 109478 mieszkań, co daje wzrost o 2,9%.

ceny-mieszkan

 

Ceny na rynku pierwotnym utrzymują się na  poziomie sprzed roku. Jak podaje raport AMRON-SARFiN, we wszystkich największych aglomeracjach ceny nieznacznie wzrosły lub utrzymały się na bardzo podobnym poziomie jak przed rokiem.

może zainteresuje Cię również ten artykuł: Umowa z biurem nieruchomosci

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Jeśli chodzi o ceny mieszkań na rynku wtórnym to najnowsze raporty wskazują wyraźny wzrost cen. Największy wzrost cen mieszkań odnotowywany jest w Gdańsku. W stosunku rocznym ceny nieruchomości wzrosły o 14%. Zaś w Warszawie i Poznaniu ceny mieszkań rosły o 11%. Kraków na tym tle wypada nieco słabiej ze wzrostem cen o 6,1%.  Najsłabiej jest w Poznaniu, gdzie ceny minimalnie spadły. Jednak poza Poznaniem, w pozostałych miastach Polski ceny mieszkań zdecydowanie rosną. Na taki stan rzeczy w dużej mierze ma wpływ działalność małych i średnich inwetorów, którzy kupują mieszkania pod wynajem lub chcą je wyremontować i odsprzedać z zyskiem. Wraz ze wzrostem budżetów domowych zwiększa się również liczba ludzi, których stać na zakup drugiego i kolejnego mieszkania. Coraz chętniej zamieniamy też mieszkania na większe.

może zainteresuje Cię również ten artykuł: Jak sprzedać mieszkanie?

Sytuacja na rynku nieruchomości

Wszystko to wskazuje, że ogólna sytuacja na rynku nieruchomości jest więcej niż dobra. Możemy nawet mówić o hossie. Nie chodzi tu tylko o to, że ceny mieszkań rosną, ale wpływa na to kilka ważnych czynników:

  • Polska gospodarka utrzymuje się na linii wzrostu, zbierając bardzo dobre wyniki w kolejnych raportach, np. wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie, stopniowy wzrost wynagrodzeń. Wszystko to stwarza doskonałe warunki dla rozwoju rynku nieruchomości i wzrostu cen mieszkań.
  • spadek inflacji poniżej i utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie powodują, że kredyt hipoteczny jest stosunkowo tani, a rentowność inwestowania w nieruchomości znacznie lepsza niż oszczędzanie na lokatach bankowych.
  • systematyczny wzrost cen gruntów pod zabudowę, a także rosnące ceny materiałów budowlanych przekładają się bezpośrednio na wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym. W I kwartale 2018 roku popyt na mieszkania z rynku pierwotnego cały czas był bardzo duży, przewyższając podaż. Dlatego znalezienie atrakcyjnego nowego mieszkania, w dobrej lokalizacji jest coraz trudniejsze.

W związku z powyższym jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem mieszkania, wydaje się, że nie ma sensu z tym zwlekać. Jest to wciąż korzystna i  stosunkowo pewna inwestycja na przyszłość.

 

powrót

 

inne tematy na naszym Blogu