Kredyt 2% – jak uzyskać i kto może się ubiegać o dofinansowanie?

Na rynku nieruchomości już widać pierwsze ożywienie spowodowane programem Bezpieczny Kredyt 2%. Specjaliści szacują, że do końca roku udzielonych zostanie 40 000- 60 000 kredytów w programie. Już pierwszego dnia o kredyt w bankach pytało 10 000 osób. Na razie kredyt może udzielić tylko 6 banków. Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie i na jakich warunkach można będzie realnie kupić mieszkanie?

Jak uzyskać kredyt 2%?

Procedura uzyskania kredytu 2% nie różni się znacząco od uzyskania normalnego kredytu. Wszystkie formalności załatwiamy w banku.

  1. Zapoznajemy się z zasadami dofinansowania.
  2. Wybieramy bank, w którym można dostać Bezpieczny kredyt 2%.
  3. Oprócz standardowych dokumentów dostaniemy formularze dotyczące programu i podpisujemy klauzulę, że zapoznaliśmy się z zasadami programu.
  4. Czekamy na decyzję, jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego.

Kto może ubiegać się o kredyt 2%?

Aby uzyskać dopłatę do finansowania w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, należy spełnić jego podstawowe warunki. Kredytobiorca nie może mieć więcej niż 45 lat, nie może posiadać tytułu własności lub spółdzielczego prawa do innej nieruchomości, z wyjątkiem działki, na której wzniesiony zostanie kredytowany dom.

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania.

Kredyt można dostać również na działkę.

Jaki trzeba mieć wkład własny?

Do otrzymania kredytu niezbędny jest wkład własny na poziomie pomiędzy 10-20% w zależności od banku, ale nie więcej niż 200 000. W przypadku progu 10% trzeba liczyć się z dodatkowym ubezpieczeniem. Warto zapytać o to jego wartość doradcę kredytowego.

Jeśli nie mamy wkładu własnego, to możemy skorzystać z innego programu „Kredyt bez wkładu własnego 2023”. Dzięki nim Bank daje bankowi, który udziela nam kredytu, gwarancję na kwotę wkładu własnego. Dzięki temu dostajemy kredyt na 100% wartości mieszkania.

W jakim banku można dostać kredyt 2%?

Po starcie programu wiele banków miało problem z interpretacją przepisów. Wiele z nich udzielało różnych odpowiedzi, ponieważ sami bankowcy nie byli odpowiednio przeszkoleni, co spowodowało pewnie chaos. Natomiast na dzień dzisiejszy 6 banków bierze udział w programie:

  1. Alior Bank
  2. Bank PEKAO S.A.
  3. BPS S.A.
  4. PKO Bank Polski S.A.
  5. SGB-Bank S.A.
  6. VeloBank S.A.

Czy jest możliwe umorzenie kredytu 2%?

Jeśli w trakcie trwania umowy kredytowej rodzina powiększy się o drugie dziecko, BGK zastosuje umorzenie kredytu hipotecznego w wysokości 20 tys. zł. Jeszcze korzystniejsze jest natomiast pojawienie się trzeciego i kolejnego potomka. Wówczas umorzenie może sięgnąć 60 tys. zł. 

Jakie jest prawdziwe oprocentowanie kredytu 2%? 

Oczywiście kredyt 2% jest takie tylko z nazwy. Odsetki w sumie będą wyższe. Ile naprawdę zapłacimy za kredyt 2%. To zależy od banku. Przy starcie programu, kiedy można go było wziąć tylko w 4 bankach odsetki te wynosiły w Banku Pekao 4,72%, w PKO BP 4,96%, Velobank 5,41%, Alior Bank 5,73%. Oczywiście konkretne warunki będą różniły się w zależności od ofert konkretnego banku warto więc prześledzić ofertę wszystkich banków i sprawdzić wszystkie możliwości. Warto skonsultować się z zaufanym doradcą kredytowym, który na bieżąco śledzi zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Program ruszył w pośpiechu, nie do końca dopracowany, więc niektóre interpretacje są jeszcze doprecyzowane.  W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalisty, żeby wykorzystać program w najlepszej formie. Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci wszystkich najważniejszych informacji.

Jakie jest zainteresowanie programem Bezpieczny kredyt 2%?

Szacuje się, że do końca roku zostanie udzielonych 40 000-60 000 kredytów 2%. W Krakowie po starcie programu było rekordowe zainteresowanie kredytem Bezpieczny Kredyt 2%. Jednak tylko 17% mieszkań spełnia kryteria do 500 000 przewidziane w programie. W Warszawie sytuacja jest jeszcze gorsza – korzystający z programu mają do wybory 11% mieszkań z rynku. A szacuje się, że zainteresowanie programem wpłynie na ceny mieszkań, które od 2022 rosną wolniej niż inflacja. W związku z tym dostępność mieszkań jeszcze spadnie. Zwłaszcza tych z rynku pierwotnego, które obecnie są na rynku już w ograniczonej ilości.

O wiele lepszą sytuację mają osoby w mniejszych i średnich miastach, gdzie odsetek mieszkań spełniających kryteria programu jest o wiele wyższy, no w Gorzowie Wielkopolskim 84%, a w Łodzi 68%.

Jak długo trzeba czekać na kredyt 2%?

Podpisując wnioski zwykle staramy się wpisywać dłuższe terminy, co może być problematyczne dla osób sprzedających nieruchomość, bo wiąże się z ryzykiem długiego oczekiwania i potencjalną możliwością odrzucenia finalnie wniosku kredytowego. Nasi doradcy zwykle w przypadku Kredytu 2% proszą o dodatkowe 2 tygodnie w zapisie do umowy przedwstępnej. Co zrobić jeśli upłynie termin z umowy przedwstępnej, a my jeszcze nie dostaniemy odpowiedzi z banku odnośnie Bezpiecznego Kredytu 2%? Jeśli obydwie strony podtrzymują chęć kupna i sprzedaży, to wystarczy podpisać aneks do umowy przedwstępnej.

Informacje, terminy i zalecenia odnośnie kredytu 2% ciągle jeszcze się zmieniają, dlatego najlepiej skorzystać z usług polecanego doradcy kredytowego. Zadzwoń do nas, a polecimy Ci najlepszych specjalistów w Krakowie.